08/2013 Okurková očista

             

Parné léto, dusno a není o čem psát než o suchu. Jak fádní! Pro tento účel tu máme naši dobře známou – okurkovou sezonu. Vybereme si jakoukoli  okurku, loupeme ji, porcujeme,  nakrájíme na plátky, plátky na kostky a kostičky a když už nic jiného, uděláme z ní alespoň dobrý salát. Dobrý salát však dělá zálivka a koření.  

Pokud si vyberete jiné téma, ukažte na kohokoli prstem a pokračujte stejným způsobem. Potom takové téma žije, vychutnává se, zvláště podle koření, které přidáte.

A tak se tvoří okurková sezóna. Můžete si zvolit pestrá témata a psát o tom, co kdo slyšel, co kdo prý řekl či měl říct a neřekl, měl udělat a neudělal či někomu udělal.

V takovém pojetí nejste daleko od toho, že zaslechnete, že prý JH TOP  po záměru odvolat místostarostu Pavla Vejvara v rámci všeobecné nápravy mravů, TOP počestnosti a pevných morálních zásad,  bude navrhovat odvolání mimo jiné i svého lídra Miroslava Kalouska. Jinak to prý nejde, TOP politika musí začít s očistou zdola. Okurková očista?  A že prý si o tom i houfující se ptáci před odletem již cvrlikají.  

Není možné uzavřít tuto glosu jinak, než použitím rýmu Jiřího Žáčka z Okurkové sezóny: „Někdo žije kopretinou, Někdo je zas na růže, Někdo je hňup vlastní vinou, Někdo za to nemůže…“.

O čem psát a mluvit svým jménem před netrpělivou veřejností? Závěr patří Karlu Čapkovi: „Mluviti jménem všech je zábavné, neboť dává to kuráž mluvčímu tvrdit věci, které by se přece jen ostýchal nebo rozpakoval pronášet jako své vlastní mínění.“

A tak nám okurková sezóna zvolna přechází do podzimních, pestrých barevných tónů, někdy až neočekávaných.  Do jakých barev se politické spektrum namíchá, to  se nám v plné kráse ukáže o Dušičkách.  

 

29. srpna 2013