09/2014 Lávka přes Vajgar?

 

Lávka přes Vajgar ještě nestojí a už se to s ní houpe.

Smělejším řešením než lávka přes Vajgar, je odpověď k úvaze: "nač je nám Vajgar“? Toto úložiště bahna, tato bezedná studna na peníze města a neustálý zdroj dohadů. V historii splnil svoji obrannou a hospodářskou funkci. Ale co nyní? Před kým nás ta louže brání?

Není možný jiný závěr než, že Vajgar zcela ztratil obě své funkce a ani koupat se v jeho vodách bez rizika nelze. Poslední funkci má vodní plocha pro veslaře, ale i ti přejdou časem do virtuálního prostředí.

Proč rybník nadále zachovávat a nákladně si pěstovat problém?

Nadčasovým řešením není lávka. Jak by se na to díval stavitel Jára Cimrman? Tato lávka, to je příštipkaření bez ducha. Ale vysušit rybník, vrátit pozemky do původního stavu a zastavět je, to je odvážné řešení! A proč ne?

Stejně tak se v minulosti naši předci postavili k městským branám a dvě z nich zbourali. Obranné parkány zasypali a založili park. Rybník je poslední z obranných prvků města, který brání jeho rozvoji.

Hamerák poté zregulovat do betonového koryta v jeho původní trase, z části jej zatrubnit a most přes Vajgar zrušit. Event. místo něj vytvořit jakýsi nízký val vzdáleně podobný přehradní nádrži k zachování kulisy Malého Vajgaru pro dvě kachny před zámkem. Nač most přes takto revitalizované území? Ostatně, v poslední době prý mosty hojně padají.

Tak by vzniklo 40 ha nových, lukrativních pozemků v jemném jižním sklonu a v centru města. Prostě sen. Nelíbila by se tato vize vyhladovělým stavařům více než dětinský a bezkoncepční návrh lávky?

Aby to nebylo málo, tak proč neodstranit budovu Státního archivu, data digitalizovat a pustit je do icloudu. Bezduchou Alžbětu odbourat a najednou máme po dopravním problému, protože most jsme již o několik řádků výše zrušili a tím i špunt křižovatky ve Václavské a Vídeňské ul.

Je to protinávrh Cimrmanovského geniálního pohledu k ušlápnutému návrhu nového ostrova a lávky. Je to odvážnější řešení než byl Regulační plán města z r. 1889 a více než vizionářský územní plán architektů Filsak/Havlíček z r.1947.

Město skutečně potřebuje nadčasovou vizi, … již jako sůl.

 

mlat