10/2010 Jemně o volbách


V minulých obdobích jsme měli jiné zájmy, jiné možnosti vyjádření a lokální politika byla odvarem politiky parlamentní, respektive státního dirigismu.

Volby jsou daný cyklus. Je to obnova mrtvých buněk  za živé, prostá regenerace obecního organismu, nová vůle k životu. Proto nejsou volby pouhou výměnou oleje a technickou prohlídkou. Cyklická obměna je dána. Je nutná  a je přirozené, že buňky po čtyřech letech stárnou, některé přetvávají dvojí cyklus a některé se vyznačují zvláštní odolností.

Komunální volby jsou vždy nevhodně spojeny s volbami do parlamentu, senátu, krajů či EU, takže  komunálky jsou pod mediálním drilem parlamentních stran. Přitom komunálky jsou o té naší psí boudě a domácím pískovišti.

V domácím prostředí se nemůžeme dohadovat zda boudu natřeme  modrou, zelenoou či oranžovou, ale spíše o tom, jakého psa k té boudě přivážeme. Vnější prostředí nám vytváří parlamentní a krajská politika, ale ten pes je náš.

Ve volbách vyjadřujeme své obecné tužby, přání, představy a protože je nás více, měli bychom se shodnout na společném zájmu ve prospěch nás všech občanů obce. Proto směřujeme k tomu, že v té boudě musíme mít psa, který dokáže uchránit  boudu,  nás i pískoviště. Tedy praktického, vytrvalého, oddaného,  žádný výstavní exemplář.

Do komunálek  2010 je postaveno jedenáct kandidátek. To je podstatně více, než dokázal vyjmenovat Jar. Hašek v povídce „Obecní volby“.  Jedna věta této povídky vyčnívá nad ostatními:“ U odštěpence není již daleko k založení vlastní strany“. Stačí se podívat na server volby.cz, porovnat si archivované s aktuálními kandidátkami a je hned zřejmé, kde je zachováván konzistentní názor.

Není v našem zájmu měnit Jindř. Hradec. Našim konzistentním názorem je, že strategie rozvoje města je  proces, vznikající v komunikaci se všemi aktéry, s občany, v široké veřejné diskusi. To vnímáme jako podstatu a standard komunální politiky, a proto nemůže být strategií statický dokument ale ochota k otevřenému jednání.  

To je cesta, jak změnit přístup k rozvoji města, odpovědná cesta ke společnému cíli a náš pohled na výkon samosprávy.   

Pes nás ochraňuj.

 

mlat102010